منو سایت

رسالت یعنی برگزیده شدن، به همین دلیل است که می گوییم حضرت محمد (ص) به پیامبری مبعوث شده است. نقل شده است که حضرت محمد (ص) در 27 رجب 13 سال قبل از هجرت (یعنی زمانی که پیامبر (ص) در مکه بود و هنوز به مدینه نرفته بود) به پیامبری مردم مکه برگزیده شد. حضرت محمد (ص) آخرین پیامبر برگزیده خداوند بود و بعد از او پیامبر دیگری نیامد. هنگامی که حضرت محمد (ص) به پیامبری برگزیده شد، چهل ساله بود و در شهر مکه زندگی می کرد. پیامبر (ص) به عنوان پیامبر در غار حرا مبعوث شد. غار حرا در یکی از کوه های اطراف شهر مکه است که پیامبر (ص) اغلب برای عبادت به آنجا می رفت. بسیاری از مردم در آن زمان بت می پرستیدند و خداوند حضرت محمد (ص) را برگزید تا مردم را به پرستش خدا دعوت کند و آنها را به اسلام معرفی کند.

  • اولین آیه ای از قرآن که بر پیامبر (ص) نازل شد، اولین آیه سوره علک بود.
  • اولین کسانی که به پیامبر(ص) ایمان آوردند، حضرت علی(ع) پسر عموی پیامبر و خدیجه(س) همسر پیامبر بودند.
  • مسلمانان روز 27 رجب را عید می نامند و آن را جشن می گیرند.

 

کدام روز مبارک است؟
بر اساس اعتقاد شیعیان، محمد مصطفی در روز 27 رجب عام الفائل، 13 سال قبل از هجرت پیامبر اسلام مبعوث شد. شیعیان این روز را جشن می گیرند و در روایات اسلامی اعمال مستحبی برای روز مبعث پیش بینی شده است. برای این روز دعا و نماز و غسل مستحب است.

عقیده اهل سنت
به گفته اهل سنت تاریخ دقیق بعثت پیامبر(ص) نیز مشخص است، اما برخی معتقدند این واقعه در شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان اتفاق افتاده است. به دلیل نامعلوم بودن تاریخ، جشن مبعث توسط اهل سنت برگزار نمی شود.

روز رستاخیز
روز مبعث روزی است که حضرت محمد (ص) پیامبر گرانقدر اسلام به پیامبری برگزیده شدند. در تقویم هجری قمری 27 رجب روز مبعث است. حضرت محمد مصطفی در روز (27 رجب) سال چهلم الفیل همراه با سیزدهمین سال قبل از هجرت پیامبر اسلام در غار حرا توسط (جبرئیل) و خداوند به نبوت نائل شد. به محو شرک و بت پرستی از سرزمین متهم شد. آن را بگیرید و عبادت خدا را گسترش دهید و پیام وحی را به مردم برسانید. قیامت روز تولد دوباره خرد است که در تابوت خرافه و شهوت و جاهلیت قبلی مدفون شده است. روز تولد، روز تولد عواطف است; احساسات مجروح در رقص شمشیرها و مردگان در جنگل نیزه ها. آن روزها دختران بی گناه به جای آغوش گرم مادر در زانوی سرد زمین می خوابیدند. جوانان قدبلند، در جنگ جاهلیت، با تیر کشته شدند و زنان بی پناه در اسارت زندگی کردند. آه چه خارهایی در پای بشر می گذارد و چه جراحاتی که دل عواطف را بریده است. روز قیامت، روز مرگ از فجایع و بدی ها بود; روز مرگ کرامت هایی که در پای بت ها قربانی می شوند; روز مرگ جاهلیت و شرک و عبادت باطل بود.